Loading

wait a moment

Nákupy do firmy – ako ich vybaviť čo najpohodlnejšie a ušetriť zároveň?

Rovnako, ako nakupujeme v domácnostiach, potrebujeme občas doplniť zásoby aj vo firmách a podnikoch. V porovnaní s domácnosťou však ide obvykle o omnoho väčší, a teda aj drahší nákup, ktorý najmä v prípade menších firiem môže byť veľkým zásahom do rozpočtu. Ako mať stále to, čo potrebujete, a pritom nemíňať každý mesiac tisíce?

Nákupy do firmy – ako ich vybaviť čo najpohodlnejšie a ušetriť zároveň?
(zdroj: unsplash.com)

Platca alebo neplatca DPH

Obľúbenou formou šetrenia pri nakupovaní je u podnikateľov platba bez DPH. Ide naozaj o nie malú úsporu na úrovni 20 %, čiže v podstate pätiny ceny. Mnohí ľudia si myslia, že ak ste podnikateľom, nakupujete bez DPH automaticky. Nie to však také jednoduché.

Možnosť nakupovať bez DPH má len platca DPH, ktorý je buď dobrovoľný, alebo musí dosiahnuť určitý obrat v jednom zdaňovacom období. V praxi to znamená, že daň najprv zaplatíte a uvádzate ju následne aj pri predaji svojich tovarov či služieb. Následne vám účtovná firma zosumarizuje po skončení mesiaca alebo štvrťroka faktúry a vy štátu zaplatíte výstupnú DPH, čiže DPH, ktorú ste fakturovali klientom mínus DPH, ktorú ste zaplatili dodávateľom. Komplikované? Najlepšie je nechať to na vášho účtovníka alebo účtovnú firmu, ktorá vám presne vypočíta a povie, či sa pre vás oplatí byť dobrovoľným platcom DPH, alebo či je pre vás vôbec možnosť nákupu bez DPH výhodná.

Najlepšie na jednom mieste

Nakupovanie do firmy býva oproti nakupovaniu do domácnosti svojím spôsobom výhodnejšie, predovšetkým kvôli kvantite. Je jasné, že ak kupujete napríklad kancelársky papier domov, nebudete ho potrebovať toľko, ako do kancelárie, čiže z toho logicky vyplýva množstevná zľava alebo výhodnejšia cena za viac kusov, ktorá je už u prevažnej väčšiny obchodníkov automatická. Mnohé internetové aj kamenné obchody preto majú špeciálne ponuky pre firmy a môžu sa stať dokonca aj partnerom vašich firemných nákupov.

Aby ste však takýchto partnerov nemuseli mať desať, prípadne pri každom nakupovaní stráviť jeden deň, vyberajte si podľa toho, čo ponúkajú. Ideálny partner pre firmu je ten, od ktorého viete nakúpiť rôzny tovar (čiže nie iba určitý druh, ako napríklad iba elektroniku alebo iba kancelárske potreby) na jednom mieste. K takým patria napríklad internetové portály ako Alza.sk či Mall.sk, ale aj mnoho ďalších. Navyše môžete ušetriť vďaka zľavám, všetky pokope nájdete na známych stránkach KuponyZdarma.sk a ušetriť môžete pri každom nákupe.

Nakupujte „zeleno“

Ekologicky prajným a v neposlednom rade aj úsporným nakupovaním je zelené nakupovanie. Podobne, ako rôzne iné „zelené“ formy správania, aj zelené nakupovanie spočíva v eliminovaní negatívneho dopadu na životné prostredie. Kupujte napríklad recyklovaný kancelársky papier, znovu naplniteľné tonery, nábytok z bazáru alebo menej druhov čistiacich prostriedkov (obvykle stačí univerzálny v podobe octu či kyseliny citrónovej). Spojíte tak dve užitočné a potrebné veci dokopy – šetrenie aj ekológiu.

Tradičným spôsobom šetrenia je aj sledovanie zliav a akcií. Tie tiež bývajú pre firmy a podnikateľov iné, než pre bežných spotrebiteľov, a tak je dobré sledovať si, ktoré obchodné spoločnosti sú k vám „najžičlivejšie“. Čítajte spotrebiteľské recenzie, testy a hodnotenia – nie všade prebiehajú nákupy na faktúru bez problémov a je dobré vyvarovať sa ich ešte predtým, než budete riešiť reklamáciu či dlhú čakaciu dobu na tovar, čo býva najčastejším problémom.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!