Loading

wait a moment

Čo je eKasa a pre koho je povinná

eKasa je napojená na online systém Finančnej správy SR. Povinnosť používania eKasa vznikla pre niektorých už od 1. apríla 2019. Na podnikanie je potrebná okrem registračnej pokladne aj fiškálna tlačiareň a POS.

Čo je eKasa a pre koho je povinná
Čo je eKasa a pre koho je povinná (Foto: fiskalpro.sk)

Čo je eKasa

eKasa je online systém, ktorý všetky pripojené registračné pokladnice napája na Finančnú správu SR. Elektronická registračná pokladnica a jej používanie sa upravuje zákonom 289/2008 Z.z. Podľa neho je eKasa elektronické registračné zariadenie vybavené prevádzkovou pamäťou, vstavaným registračným programom, fiskálnou pamäťou, zobrazovacím zariadením pre zákazníka, hodinami, klávesnicou a tlačiarňou, ktoré tvoria jeden funkčný celok.

Povinnosť používania eKasa vznikla novým podnikateľov od 1.4. 2019, všetkým ostatným od 1.7.2019. Systém je povinný pre všetky právnické a fyzické osoby, ktoré predávajú tovary a služby a majú tržbu. Tržbou sa rozumie platba v hotovosti alebo cez POS terminál na predajnom mieste.

ORP vs. VRP

eKasa môže mať dve podoby – online registračnú pokladnicu (ORP) a virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP). ORP má chránené dátové úložisko, pokladničný systém a hadrvér – tlačiareň. VRP je aplikácia, vďaka ktorej môžete eKasa využívať cez mobil, tablet alebo počítač. K tomu ešte budete potrebovať tlačiareň na pokladničné doklady.

OPR je vhodná pre blokovanie väčšieho počtu položiek, dá sa prepojiť s externými zariadeniami. VRP je zasa prenosná, lacnejšia a vhodná pre začínajúcich podnikateľov alebo pre tých, ktorí účtujú menej položiek.

eKasa tlačiareň namiesto fiskálnej

eKasa tlačiareň obsahuje všetko, čo podľa zákona 289/2008 Z.z. má obsahovať elektronická registračná pokladnica – teda pokladničný program, chránené dátové úložisko a hardvérové prostriedky, ktoré zabezpečujú komunikáciu so systémom eKasa. Fiskálna tlačiareň preto môže byť nahradená eKasa tlačiarňou.

Text:PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!