Loading

wait a moment

Chcete predať firmu? Toto vás čaká!

Zbaviť sa firmy je možné viacerými spôsobmi, pričom sa často využíva likvidácia alebo predaj firmy. Po odkúpení firmy sa dá samozrejme okrem konateľa urobiť aj zmena sídla spoločnosti a odpredať môžete aj majetok firmy.

Chcete predať firmu? Toto vás čaká!
Chcete predať firmu? Toto vás čaká! (Foto: onlineinvest.sk)

Firma bez záväzkov

Keď chcete predať svoju firmu, musíte mať vyrovnané všetky záväzky. Predaj firmy je možný ak ste platiteľom DPH aj keď nie ste platcom. V oboch prípadoch ale musia mať záväzky hodnotu 0. Ak nejaké záväzky máte je nutné zistiť, či ich hodnota nie je vyššia ako hodnota majetku firmy. Záväzky môžete mať voči spoločníkovi, tretím osobám alebo poisťovniam či iným štátnym inštitúciám. Samozrejme najlepším riešením je tieto dlhy vyrovnať a ísť do predaja s čistým štítom.

Platca DPH a história firmy

Dobrý predaj firmy je pre kupcov zaujímavejší, ak je platiteľom DPH, teda pokiaľ je riadne registrovaná. Potenciálnych kupcov bude zaujímať aj to, či je zdaňovcie obdobie štvrťročné alebo mesačné. Vyššiu šancu na predaj majú mladšie firmy, pretože u tých s dlhou históriou je potrebné preverovať podstatne viac údajov.

Na druhej strane je pre niekoho výhodné odkúpiť zabehnutú firmu s históriou. V tom prípade bude podstatný dôvod predaja. So zmenou vlastníka je potrebný zásah do obchodného registra a väčšinou aj rýchla zmena sídla spoločnosti.

S predajom vám môžu pomôcť odborníci

S predajom s.r.o. to môže byť pomerne komplikované a časovo náročné. Existuje ale dosť agentúr, ktoré urobia väčšinu práce za vás a sprostredkujú úplne nový predaj firmy a jej kúpu, alebo už tej, ktorá niečo za sebou má.

Po úvodnej konzultácií a špecifikácií firmy sa obvykle urobí audit a dohodnú sa podmienky spolupráce. Agentúra sa potom pokúsi nájsť nového majiteľa vašej firmy, pomôže s predajom aj zo zápisom zmien v obchodnom registri. Samozrejme vám aj vyplatí dohodnutú sumu za predaj spoločnosti.

Text:PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!